Ważne informacje

REGULAMIN I EDYCJI LIGI KOSZYKÓWKI 3x3 w RADOMIU 2018/2019

Organizacja  ligi  koszykówki 3x3

Głównym organizatorem I edycji ligi koszykówki 3x3 jest MKS Ekonomik Radom W rozgrywkach ligi biorą udział zgłoszone zespoły, które wpłaciły wpisowe do dnia 10.03.2018r. Wpisowe wynosi 1 200,- zł od zgłoszonego zespołu w ramach wpisowego każdy z zespołów dostanie 5 kompletów strojów jedynie w których zawodnicy będą dopuszczeni do rozgrywek w lidze. Każdy zawodnik musi rozegrać minimum dwa spotkania w danej drużynie rundy zasadniczej części rozgrywek, aby mógł występować w serii play off. Zawodnik zmieniający drużynę w trakcie trwania rozgrywek tzw. TRANSFER opłata za zmianę – 50 zł. W rozgrywkach ligi koszykówki 3x3 w Radomiu mogą występować zawodnicy posiadający licencje PZKosz, WOZKosz, OZKosz na sezon 2018/2019. W turnieju może wziąć udział każdy zawodnik bez względu na narodowość. Zawodnicy biorący udział w rozgrywkach igi 3x3 grają na własną odpowiedzialność, organizator nie zapewnia opieki medycznej. Oświadczenie o wyrażeniu zgody zawodnicy podpisują na druku zgłoszenia do rozgrywek ligi koszykówki 3x3. Zawodnicy niepełnoletni podczas rozgrywek muszą być pod opieką rodzica lub opiekuna prawnego.

System rozgrywek:

System podzielono na dwie rundy;

I  Runda zasadnicza ( mecze każdy z każdym)

II  Runda  Play off  (1/8 finału  i finały) .

1/8 Finałów zespoły z miejsc (1 - 8) po rundzie zasadniczej rozgrywek drużyny grają rundę play off na zasadzie turniejowej w pierwszym etapie

wg rozstawienia: 1 para (1-8): 2 para (2-7): 3 para (3-6):

4 para (4-5) Zwycięscy pierwszego etapu awansują do etapu drugiego, w którym zagramy wg rozstawienia A : zwycięzca z 1 pary - zwycięzca z 2

pary, B: zwycięzca z 3 pary - zwycięzca z 4 pary:

Finały : mecz o m-ce 3-4  pokonane zespoły z par (A ; B) mecz finałowy wygrane zespoły z par (A ; B).

System rozgrywek może ulec zmianie w zależności od ilości zgłoszonych drużyn

Przepisy Gry :

Obowiązują przepisy gry FIBA 3x3.

1. Mecz trwa 10 minut (czas zatrzymywany tylko na przerwy na żądanie i w ostatniej minucie meczu kiedy piłka jest martwa) lub do 21 punktów.

2. Nie są liczone faule zawodników (z wyjątkiem fauli niesportowych). Po dwóch faulach niesportowych zawodnik musi udać się do szatni

lub opuścić halę.

3. Rozpoczęcie meczu - drużyna która wygra losowanie (podrzut monetą) może wybrać posiadanie piłki w pierwszej akcji meczu lub na początku

ewentualnej dogrywki.

4. 7,8 i 9 faul drużyny w OBRONIE karany jest zawsze dwoma rzutami wolnymi. Dotyczy to również przypadku, kiedy zawodnik jest faulowany w

akcji rzutowej i piłka wpada do kosza.

5. 10 i każdy kolejny faul w OBRONIE jest zawsze karany dwoma rzutami wolnymi i posiadaniem piłki po checkballu.

6. Po każdym faulu (bez rzutów) i po wyjściu piłki poza boisko, drużyna rozpoczyna akcję NAPRZECIWKO kosza, poza łukiem. Piłkę wprowadza się

poprzez checkball, czyli podanie do obrońcy i odegranie jej do atakującego.

7. Checkball - zawodnik obrony wykonuje normalne podanie bezpośrednio do przeciwnika lub kozłem. Obrońca musi stać minimum metr od

atakującego podczas podania.

8. Dogrywka - pierwsza drużyna która rzuci 2 PUNKTY w dogrywce wygrywa mecz.

9. Po straconym koszu lub przechwycie, drużyna, która przechodzi do ataku musi wykozłować piłkę lub podać piłkę do partnera, który znajduje się

na polu poza łukiem. Uważa się, że zawodnik wykozłowujący piłkę znajduje się poza łukiem, kiedy ŻADNA ZE STÓP NIE DOTYKA POLA ZA 1 PUNKT.

10. Po zdobytym koszu, drużyna, która zaczyna grę w obronie nie może bronić zawodnika atakującego, który  przebywa z piłką w półkolu bez

szarży. W przypadku takiej obrony sędzia powinien przekazać oficjalne ostrzeżenie, a w kolejnych takich sytuacjach orzec faul techniczny.

11. Każda drużyna ma na wykonanie akcji 12 sekund. Sędziowie sa odpowiedzialni za to, aby poinformować drużynę, kiedy pozostają 3 sekundy

do końca akcji.

12. Zmiany - są dozwolone podczas sytuacji martwej piłki oraz przed checkballem. Zmiany są zgłaszane do sędziów. Zmiana prawidłowa musi być

przeprowadzona w odpowiednim momencie, a zawodnicy zmieniający się muszą nawiązać ze sobą kontakt fizyczny. W przypadku nieprawidłowej

zmiany sędzia powinien orzec faul techniczny.

13. Przerwy na żądanie - każda drużyna ma do dyspozycji jedną przerwę na żądanie trwającą 30 sekund podczas spotkania.

W razie pytań i wątpliwości odnośnie przepisów lub sytuacji niewyjaśnionych w oficjalnych przepisach

FIBA prosimy o kontakt z organizatorem rozgrywek Marcinem Kotowskim tel. 604 880 167 lub na e-mail;

transport.radom@vp.pl

Miejsce rozgrywania i terminarz ligi koszykówki 3x3  sezonu 2018/2019

Hala sportowa Zespołu Szkół Ekonomicznych w Radomiu ul. Wernera 22 w sobotę lub niedzielę w godz. 10.00 - 20.00 wg załączonego terminarza

rozgrywek. Liga rozgrywana będzie do kwietnia do lipca /termin mogą ulec zmianie spowodowanej ilością zgłoszonych drużyn/. Godziny meczy w

danym dniu można zmieniać w uzgodnieniu z organizatorami rozgrywek (do czwartku przed wyznaczonym Sobotnim lub Niedzielnym terminem).

Przełożenie meczu na inną wyznaczoną godzinę możliwe będzie tylko za zgodą przeciwnej drużyny.

Sędziowie

Zawody I edycji ligi koszykówki 3x3 w Radomiu sezonu 2018/2019 sędziują Radomscy sędziowie posiadający uprawnienia i wyznaczeni przez

organizatora rozgrywek ligi 3x3.

Nagrody

Pierwsze trzy zespoły otrzymają pamiątkowe puchary, dyplomy i medale. Zwycięska drużyna otrzyma nagrody rzeczowe /5 szt./

MVP rundy zasadniczej wybierany przez kapitanów wszystkich drużyn biorących udział w rozgrywkach, król strzelców rundy zasadniczej i król

trójek rundy zasadniczej otrzymają statuetki i nagrody rzeczowe. MVP meczu finałowego otrzyma statuetkę i nagrodę rzeczową.

Organizator naszykował nagrody w postaci „Dzikich kart” do turniejów 3x3, które będą wybierane przez zespoły w zależności od zajętego miejsca.

Czyli drużyna która zajmie pierwsze miejsce ma prawo wyboru jako pierwsza dzikiej karty do wybranego przez siebie turnieju, druga drużyna

wybiera jako druga oczywiście z pomniejszonej puli dzikich kart itd. aż do wyczerpania dzikich kart.

Uwagi końcowe

ORGANIZATOR  NIE   ODPOWIADA  ZA   RZECZY   ZAGUBIONE I  SKRADZIONE.

Na terenie hali sportowej i widowni obowiązuje bezwzględny zakaz spożywania alkoholu i palenia wyrobów

tytoniowych oraz papierosów elektronicznych Eco.

WSZYSTKIE  SPRAWY NIE UJĘTE REGULAMINEM ROZSTRZYGA GŁÓWNY

ORGANIZATOR i SĘDZIA DYSCYPLINARNY LIGI KOSZYKÓWKI 3X3 MARCIN KOTOWSKI.

REGULAMIN  XXII  EDYCJI  RADOMSKIEGO  NURTU  BASKETU

AMATORSKIEGO  SEZON  2017/2018

1.                  . Organizacja ligi RNBA

Głównym  organizatorem 23 edycji ligi Radomskiego Nurtu Basketu Amatorskiego

jest  MKS  EKONOMIK  w Radomiu.  Pod patronatem Pana Radosława Witkowskiego

Prezydenta  Miasta  Radomia.

W  rozgrywkach RNBA biorą udział zgłoszone zespoły, które wpłaciły  wpisowe do dnia 28.10.2018r.

Wpisowe wynosi 1650,- zł od zgłoszonego zespołu / za 12 zawodników/, za kolejnego zgłoszonego

zawodnika opłata wynosi 100,- zł jednak musi on rozegrać minimum dwa spotkania w danej drużynie

rundy zasadniczej części rozgrywek, aby mógł występować w serii play off. Zawodnik  zmieniający

drużynę w trakcie trwania rozgrywek tzw.

TRANSFER opłata za zmianę – 200,- zł.

W rozgrywkach ligi RNBA nie mogą występować zawodnicy posiadający licencje PZKosz, WOZKosz,

OZKosz na sezon 2018/2019.

Dopuszcza się do udziału w rozgrywkach zawodników z licencją rocznika 2001r i młodszych za zgodą

podpisania oświadczenia rodzica lub opiekuna prawnego zawodnika niepełnoletniego.

Zawodnicy  biorący udział w rozgrywkach  ligi RNBA grają na własną odpowiedzialność, organizator

nie zapewnia opieki medycznej. Oświadczenie o wyrażeniu zgody zawodnicy podpisują na druku

zgłoszenia do rozgrywek RNBA. Zawodnicy niepełnoletni  j/w oświadczenie podpisane przez

rodzica lub opiekuna prawnego.

2. System rozgrywek :

System podzielono na trzy rundy;

Po rozegraniu I rundy zasadniczej rozegrany zostanie mecz gwiazd zespołów Wschód - Zachód.

Zespół  Wschodu będą reprezentować wybrani zawodnicy z zespołów które zajęły miejsca: 1,3,5,7.

Po  I rundzie zasadniczej rozgrywek.

Zespół Zachodu będą reprezentować wybrani zawodnicy z zespołów które zajęły miejsca: 2,4,6,8.

Po I rundzie zasadniczej rozgrywek.

II  Runda zasadnicza (mecze każdy z każdym) rewanżowa

III  Runda  Play off  (1/2 finału  i finały) .

1/2 Finałów zespoły z miejsc ( 1 – 4 ) po dwóch rundach rozgrywek grają do dwóch

wygranych meczy wg rozstawienia  (1-4 ): ( 2-3 ).

Finały : mecz o m-ce 3-4  pokonane zespoły z par 1/2 finału (1-4 ; 2-3)

mecz finałowy wygrane zespoły z par 1/2 finału (1-4 ; 2-3).

3. Przepisy Gry :

Obowiązują przepisy gry PZKosz .

Czas gry  4 kwarty po 10 minut brudnej gry. Czas zatrzymywany (ostatnie 2 minut gry) w przypadku

gdy różnica punktowa jest mniejsza niż 10 pkt przewagi.

Czas zatrzymywany przerwa na żądanie / przerwa dla sędziego/.

Zmiany lotne w strefie stolika sędziowskiego z informacją dla statystyka prowadzącego obserwację

meczu.

Przerwy między kwartami (1-2;3-4) trwają 1 minuta, a między kwartą (2-3)  trzy minuty.

4. Sprawy  dyscyplinarne :

Pierwsze przewinienie Techniczne zawodnika to kara finansowa – 50,- zł.

Drugie i każde następne przewinienie techniczne to kara finansowa – 100,- zł.

Nie uiszczenie kary finansowej za przewinienie techniczne skutkuje zakazem gry.

Przewinienie dyskwalifikujące kara finansowa w kwocie 150,- zł i zakaz gry w jednym kolejnym

spotkaniu rozgrywek ligi. W przypadku bardzo drastycznego przewinienia niesportowego

wykluczenie do końca rozgrywek.

Dwa przewinienia niesportowe (umyślne) traktowane jako przewinienie dyskwalifikujące

kara finansowa – 50,- zł ( zaliczone jako przewinienie techniczne).

Obowiązuje przedstawienie składu meczowego na druku wg wzoru. Druk meczowy otrzymali k-k

zespołów na zebraniu organizacyjnym przed  rozgrywkami.

Miejsce  rozgrywania ligi RNBA sezonu 2017/2018  Hala sportowa Zespołu Szkół Ekonomicznych

w Radomiu ul. Wernera 22 w sobotę lub niedzielę w godz. 15.00 – 20.00 wg załączonego terminarza

rozgrywek. Godziny meczy w danym dniu można zmieniać w uzgodnieniu z organizatorami rozgrywek

(do czwartku przed wyznaczonym Sobotnim lub Niedzielnym terminem). Przełożenie meczu na inny

wyznaczony termin za zgodą przeciwnej drużyny po uiszczeniu opłaty za przełożenie meczu

w kwocie – 100,- zł,

Zawody 23 edycji sezonu 2017/2018 rozgrywek ligi RNBA sędziują Radomscy sędziowie posiadający

uprawnienia wyznaczeni przez organizatora rozgrywek RNBA.